Firmaya Özel İş Elbiseleri Üretiyoruz!

İş Kıyafetinin Önemi ve Nedenleri

İş Kıyafetinin Önemi ve Nedenleri
İş kıyafetlerinin işçi ve işveren açısından pek çok önemi bulunmaktadır. İşveren açısından işçi kıyafet kullanımı markalaşma yolunda büyük bir adımdır. Ayrıca iş yeri logosu ve iş yeri adını taşıyan iş kıyafetleri firmaların kurumsal kimliklerini ortaya çıkartarak, iş ahlakına karşı ciddiyeti göstermektedir. İşçi için iş kıyafetinin önemi ise, hijyen ve iş güvenliğidir. Özellikle fabrika ya da sanayi gibi kimyasal içerikli maddeler üreten iş yerlerinde iş kıyafeti sağlık açısından oldukça önemlidir. İş kıyafeti sadece önlük ya da pantolon olmayıp, eldiven, baret, ayakkabı da bazı iş kolları için iş kıyafeti kapsamına girmektedir. Bu nedenle sağlık açısından riskli iş yerlerinde işçi kıyafetlerinin kullanımı, kişinin bedensel sağlığını korumak ve mesai saatleri içerisinde konforu sağlamak durumları söz konusu olduğunda oldukça önemlidir. 

İş Kıyafeti Kullanan İş Kolları Nelerdir?

İş kıyafeti genellikle kurumsal yapıya sahip firmaların ve sağlık, temizlik, sanayi, işletmecilik, gıda sektörü gibi belli standartları olan iş kollarında kullanılmaktadır. Özellikle hastanelerde hekim ve hemşireler, restoranlar gibi gıda sektöründe yer alan ve mutfak kısmında çalışan kişiler, özel ya da kamu kurumu temizlik personelleri, fabrika çalışanları, otel kat hizmetleri personelleri iş kıyafeti giymek zorundadır. İş kıyafetleri, personelin çalıştığı iş koluna ve üretim ya da hizmet kanalına göre değişmektedir. 

İş Kıyafetinin Kullanım Amacı Nedir?

İş kıyafetleri, kişinin iş kimliğini temsil etmektedir. Bu amaca yönelik, özel firmalar kendi iş kıyafetlerini belirleyebilir. Kamu kesimi ise belli kıyafet yönetmeliğine uygun olarak iş kıyafeti giymektedir. Buradaki asıl amaç, hem kişinin ait olduğu iş kolunu simgelemek hem de çalıştığı sektör içerisinde kişilerin sağlık, HİJYEN, dayanıklılık, konfor ve rahatlık gibi durumlarını ortaya çıkarmaktır. 
  • Mesut BOLAT

    Mesut BOLAT B Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

    İş güvenliği uzmanı olarak kariyer yaparak B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı unvanını almıştır. Sektörde birçok firmaya hizmetler sunarak aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği alanına yenilikler getirmiştir.

Whatsapp Destek Hattı
WhatsApp

İletişime geçmek için hemen tıklayınız

Tıklayınız